WYBITNY POLAK

II edycja (2011)

Profesor Maria Siemionow (ur. 1950 w Krotoszynie)

Profesor Maria Siemionow jest wybitnym polskim chirurgiem i transplantologiem, pracującym w USA. W swojej ponad 20-letniej karierze opublikowała ponad 250 prac naukowych, 45 rozdziałów w książkach oraz jest edytorem 3 monografii. W grudniu 2008 r.dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. Podczas trwającej 22-godzinny operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie będącej ofiarą postrzelenia ok. 80% powierzchni twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Był to najbardziej kompleksowy i rozległy przeszczep twarzy. Operacja wymagała połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Dzięki przeszczepowi pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, powieki dolne, a także odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia. W związku z sukcesem przeszczepu, postanowieniem Prezydenta RP z dnia 9 kwietnia 2009 r., za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chirurgii plastycznej, za zasługi w pracy naukowej i badawczej, profesor Maria Siemionow została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Profesor Jacek Jassem (ur. 1951 w Krakowie)

Profesor Jacek Jassem jest wybitnym naukowcem, lekarzem i nauczycielem akademickim, łączącym swoje obowiązki z szeroko zakrojoną działalnością społeczną na rzecz zdrowia Polaków. Osiągnął najwyższe stanowiska w europejskich i światowych organizacjach i towarzystwach naukowych, stając się ambasadorem polskiej myśli naukowej w świecie. Jest laureatem wielu najwyższych nagród naukowych w kraju i za granicą, w tym nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz nagrody prezydenta miasta Wiednia. Profesor Jassem jest doskonałym organizatorem - stworzył jedną z najnowocześniejszych klinik onkologii w kraju i pozyskał dla niej aparaturę medyczną o wielkiej wartości. Na szczególne podkreślenie zasługuje działalność społeczna profesora Jassema na rzecz zdrowia publicznego. Jej najważniejszym efektem jest uchwalenie w dniu 15 listopada 2010 roku przez Sejm RP nowelizacji ustawy o ochronie przed skutkami palenia tytoniu. Wprowadzenie ustawy niemal całkowicie eliminuje palenie tytoniu w przestrzeni publicznej, dostosowuje prawo polskie do światowych standardów i znacząco poprawia stan zdrowia społeczeństwa.

 

Adam Małysz (ur. 1977 w Wiśle)

Adam Małysz to najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski. Przełomowym w karierze Małysza był sezon 2000/2001, kiedy eksplodował jego talent. Został sensacyjnym zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni. Był pierwszym Polakiem, któremu udało się wygrać tę prestiżową imprezę. Zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni rozpoczęło wspaniałą serię zwycięstw Małysza, która pozwoliła w tym sezonie wygrać również Puchar Świata i zdobyć złoty medal na Mistrzostwach Świata w Lathi w 2001 roku. W trakcie swojej kariery Adam Małysz zdobył: 4 medale na Igrzyskach Olimpijskich, 6 medali na Mistrzostwach Świata, 4 Kryształowe Kule podczas Pucharu Świata, 2 medale podczas Turnieju Czterech Skoczni, 6 medali podczas Letnich Grand Prix. Oprócz tego Adam Małysz jest 18-krotnym Mistrzem Polski w skokach narciarskich. Do niego należy rekord kraju w najdłuższym skoku – 230,5 metra. Czterokrotnie Triumfował w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca.