WYBITNY POLAK

Idea

Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, której głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami.

To okazja do zaprezentowania osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także do przybliżenia sylwetek tych osób w naszym kraju, gdyż jak pokazuje praktyka, bardzo często nasi rodacy, znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas – Polaków mieszkających w kraju.

Pierwsza edycja konkursu została przeprowadzona w 2010 roku, a jej Laureatami zostali: Wojciech Kilar - jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz Hilary Koprowski – wirusolog i immunolog, twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciw wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina.

Zgodnie z zaleceniami Kapituły Godła „Teraz Polska”, w 2011 roku Konkurs został rozszerzony na etapy zagraniczne oraz podzielony na 5 kategorii. W tej chwili Konkurs „Wybitny Polak” odbywa się równolegle w Polsce i zagranicą.