WYBITNY POLAK

Francja

Organizatorem Konkursu na terenie Francji jest paryskie Stowarzyszenie Florek & Entertainment pod patronatem Polskiej Ambasady w Paryżu. 

 

WYNIKI IV EDYCJI (2017):

KULTURA - Michal Batory - artysta, z pochodzenia łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją we Francji. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Projektuje plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne we Francji i w Polsce z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin czy Letniej Akademii Jazzu w Lodzi.

OSOBOWOŚĆ - Bozena Bertaud - działaczka polonijna, w 2005r. założyła w swoim mieście Saint-Maur-des-Fossés „Union Franco-Polonaise IdF” - stowarzyszenie użyteczności publicznej, stawiające sobie za cel promocję Polski oraz polskiej kultury we Francji. Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. współpracuje z miastem w organizacji wymian kulturalnych młodzieży polskiej czy koncertow polskich artystow. Przyczyniła się do upamiętnienia setnej rocznicy nadania nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi uwiecznionej tablicą pamiątkową w Saint-Maur. Wspołorganizowała ekspozycje dokumentow i fotografii związanych z pobytem polskiego Noblisty nad Marną, a także kilkakrotnie organizowała Bale Sienkiewiczowskie na cześć pisarza. Współpracuje również z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami. Pomaga Domowi Dziecka „DOM”. Wielką wagę przywiązuje do bezplatnej pomocy osobom defaworyzowanym w sprawach administracyjnych.

MŁODY POLAK - Alicja Stanska - jest pierwszą i jak do tej pory jedyną Polką, która ukończyła Ecole Lesage - prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel. W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Traktuje sztukę jak misję. Chciałaby swoją pracą uwrażliwić ludzi na piękno oraz unikatowy charakter rzemiosła i pracy ręcznej, a także na nieetyczne działania związane z wykorzystywaniem dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa i „narzędziem“, które artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą. 

Wyróżnienie w kategorii MŁODY POLAK - Dariia Day - ma 27 lat, mieszka w Paryżu i pracuje na całym świecie jako makeup artist. Żyje swoim marzeniem, pracuje dla największych domów mody jak Dior, Armani, Dolce&Gabanna, Louis Vuitton czy Chanel. Pracowała przy wszystkich największych pokazach mody, jej prace widnieją na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów jak Vogue, Vanity Fair, Elle czy Harper’s Bazaar. Dzięki swojemu zawodowi byla juz w Wietnamie, Japonii, Indonezji, Dubaju Los Angeles, Argentynie, a nawet na sesji do Włoskiego Vogue na Antarktydzie. Stworzyła swoją markę Jedwabnych Poszewek, wpływają na stan skóry i włosów. Pokochały je światowe gwiazdy i top modelki. W Paryżu Dariia sprzedaje swoje produkty w prestiżowym Le Bon Marche Rive Gauche, a jej produkty są produkowane w Polsce.

Wyróżnienie w kategorii MŁODY POLAK - Marcin Kokowski - specjalista od relacji prasowych i publicznych. Pracował dla grupy L’Oréal w Londynie i w Paryżu, zajmując się m.in. międzynarodową strategią komunikacji marek luksusowych perfum. W roku 2012 założył wraz z Marjanem Denkovem markę luksusowych mebli Rue Monsieur Paris, która szybko odniosła sukces wśród krytyków designu, prasy i klienteli międzynarodowej. Ich projekty znalazły się na okładkach prestiżowych pism na całym świecie. Inicjator i organizator wraz Instytutem Polskim Polish Fashion Now największej prezentacji polskiej mody poza granicami kraju. Wspólnie z PCCP organizowal Galę Dobroczynności w Paryzu, której dochód został przekazany Fundacji Anny Dymnej oraz Fundacji Gajusz.

 

 

WYNIKI III EDYCJI (2016):

BIZNES - Elżbieta Wysoczańska - twórczyni nagradzanych za innowacyjność, sprzedawanych na całym świecie produktów pielęgnacyjnych Visoanska.

NAUKA - Tomasz Krysiński - wiceprezes Airbus Helicopters, naczelny konstruktor najszybszego helikoptera świata X3. Przyczynił się również do powstania śmigłowców Tiger i Caracal.

OSOBOWOŚĆ - Sophie Carabeuf - przewodnicząca organizującej występy taneczne i muzyczne Association Culturelle Franco-Polonaise Wisła, założycielka Polskiej Szkoły w Aulnay-sous-Bois.

KULTURA - Wojciech Siudmak - światowej sławy artysta malarz i rzeźbiarz, przedstawiciel realizmu fantastycznego. Jego dzieła były wystawiane m.in. na wieży Eiffla, w Futuroscope i na fasadzie świątyni Ramzesa III.

MŁODY POLAK - Stefan Romecki -  kierowca wyścigowy i grafik. Zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Francji Formuły Renault 2.0. Autor ilustrowanej książki „Zwierzęta i samochody”.

Wyróżnienie w kategorii KULTURA - Elżbieta Czerczuk – aktorka, reżyser choreograf, dyrektorka Teatru Laboratoire w Paryżu wystawiającego m.in. polskie sztuki i przedstawienia inspirowane polską kulturą.

Wyróżnienie w kategorii OSOBOWOŚĆ - Marguerite Marcinkiewicz - pedagog, artystka, organizatorka i autorka wystaw promujących polską kulturę, Radna dzielnicy w Boulogne-Billancourt.

Wyróżnienie w kategorii MŁODY POLAK - Joanna Górka - chemik, pracownik naukowy w Institut de Science des Matériaux de Mulhouse, zajmujący się badaniami nad twardymi węglami używanymi w bateriach sodowych.

Honorowa Laureatka tytułu "Wybitny Polak we Francji" Isabelle Potocki d’Ornano – współzałożycielka i przewodnicząca rady nadzorczej luksusowej firmy kosmetycznej Sisley eksportującej produkty do 80 krajów. Mecenas polskiej kultury we Francji.

 

 

WYNIKI II EDYCJI:

Młody Polak: Artur Ciesieleski

Biznes: Leopold Plowiecki

Kultura: Marian Blicharz

Nauka: Jerzy Niziński

Osobowość: Maciej Morawski

Kapituła francuskiej edycji konkursu postanowiła wyróżnić także Elżbietę Wysoczańską, kreatorkę linii produktów pielęgnacyjnych VISOANSKA (kategoria: Biznes). Za działalność na rzecz polsko-francuskiej współpracy notarialnej wyróżniony został także Gilles Krowicki (kategoria: Osobowość). 

Laureaci odbiorą statuetki w październiku w Ambasadzie RP w Paryżu.

 

 

WYNIKI I EDYCJI:

Biznes: Danuta Kemblowska -Dupieu (Bordeaux)

Kultura: Pani Kinga Miodonska-Joucaviel (Toulouse)

Osobowość: Barbara Klosowicz-Krzywicka (Bures-sur-Yvette)

Nauka: Lucyna Rys (Saint Etienne de Crossey)

Młody Polak: Aldona Kaluza (Toulouse)

Komisja postanowiła przyznać wyróżnienie w kategorii Osobowość: Ksiądz Jerzy Chorzempa ( Aulnay sous Bois).

KONTAKT:

FLOREK & ENTERTAINMENT
www.florekentertainment.org
MDA Association Florek Entertainment N°91 25 rue Lantiez 75017 PARIS
e-mail: info@florekentretainment.org

ORGANIZATOR:

Stowarzyszenie Florek & Entertainment pod patronetem Ambasady i Konsulatu RP w Paryżu.