WYBITNY POLAK

VIII edycja (2017)

JAN A.P. KACZMAREK

Laureat Oscara® za muzykę do filmu „Marzyciel”, nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Jeden z najwybitniejszych w świecie kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył niezapomniane ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów, a także symfoniczne utwory koncertowe. Jego artystyczna działalność od zawsze związana była także z ambitną sceną teatralną. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Debiutował jako kompozytor i wykonawca muzyki w Teatrze Ósmego Dnia i w stworzonej przez siebie Orkiestrze Ósmego Dnia. W 1982 r., po tournée w USA, nagrał swój pierwszy album – „Music for the End”. W 1989 r., po licznych koncertach w Europie i wydaniu trzech kolejnych albumów, pozostał na stałe w USA. Jest autorem muzyki do kilkudziesięciu spektakli czołowych polskich i amerykańskich teatrów. W 1992 r. otrzymał prestiżową nagrodę Drama Desk, przyznaną przez nowojorskich krytyków za najlepszą muzykę teatralną roku do spektaklu JoAnne Akalaitis „'Tis Pity She's a Whore”, wystawionego w Public Theater (The New York Shakespeare Festival).

Międzynarodowe uznanie przyniosła kompozytorowi muzyka filmowa. Najważniejsze tytuły to: „Niewierna” Adriana Lyne’a, „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” i „Trzeci cud” Agnieszki Holland, „Aimee i Jaguar” Maxa Färberböcka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Gość” Toma McCarthy’ego, „Mój przyjaciel Hachiko” Lassego Hallströma i „Marzyciel” Marca Forstera.

Jana Kaczmarek skomponował również „Kantatę o wolności” na obchody 25-lecia Solidarności w Gdańsku i „Oratorio 1956” na 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56. Inne prace koncertowe kompozytora to: „Koncert Jankiela”, „Otwarte okno” i „Fanfara A2”. 10 maja 2014 r. na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się światowa premiera opery „Universa – opera otwarta”, napisanej z okazji obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lutym 2016 r. prapremierę miała „Emigra – symfonia bez końca”, skomponowana na zamówienie Muzeum Emigracji w Gdyni.

Nagrywał płyty m.in. dla wytwórni Sony Classical, Decca, Varèse Sarabande, Milan, EMI, Rounder i Universal. Koncertuje zarówno w USA, jak i w Europie. Twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk.

 

KRZYSZTOF PASTOR

Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, choreograf-rezydent Holenderskiego Baletu Narodowego (Het Nationale Ballet) i dyrektor artystyczny baletu Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu.

Urodził się w Gdańsku i tam kształcił jako tancerz. Był solistą Polskiego Teatru Tańca, Teatru Wielkiego w Łodzi i Baletu Lyońskiego. W 1985 r. związał się z Holenderskim Baletem Narodowym i wkrótce rozpoczął tam także pracę choreograficzną. Po zakończeniu kariery scenicznej, w latach 1997–1999, był stałym choreografem Washington Ballet, a potem kontynuował swoją twórczość w Amsterdamie, gdzie w 2003 r. został choreografem-rezydentem Het Nationale Ballet. Tam powstały jego balety: „Shostakovich Chamber Symphony”, „Bitter-Sweet”, „Do Not Go Gentle”, „In Light and Shadow”, „Kurt Weill”, „Tao”, „Si después de morir”, „Voice”, „Don Giovanni”, „Crossing Paths”, „Visions at Dusk”, „Moving Rooms”, „Scheherazade”, „Dumbarton Dances”, „Niżyński – Dancer, Clown, God”, „Bolero”, „The Tempest” i inne. Zrealizował prawie 70 różnych choreografii, także z zespołami z Australii, Belgii, Czech, Hongkongu, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

W 2009 r. przyjął zaproszenie do Warszawy, by objąć dyrekcję baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, który uzyskał wkrótce autonomię artystyczną i został podniesiony do rangi Polskiego Baletu Narodowego. Pod jego dyrekcją zespół rozpoczął nowy okres dynamicznego rozwoju, wzmacniając swój skład artystyczny oraz wzbogacając repertuar o światowe arcydzieła choreograficzne i nowe prace kilku polskich twórców. Na warszawskiej scenie zrealizował swoje wcześniejsze balety: „Tristana”, „Kurta Weilla”, „In Light and Shadow”, „Moving Rooms”, „Romea i Julię”, „Burzę” i „Bolero”, a także nowe choreografie: „I przejdą deszcze…”, „Adagio & Scherzo” oraz „Casanovę w Warszawie”. Laureat nagród choreograficznych Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Helsinkach i holenderskiej fundacji Dansersfonds ’79 oraz nagród specjalnych: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Artystów Scen Polskich oraz ZAiKS-u. Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Honorową Złotą Gwiazdą Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej.