WYBITNY POLAK

VII edycja (2016)

DR IRENA ERIS

Doktor farmacji. Współwłaścicielka (wraz z mężem, Henrykiem Orfingerem) Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris, w którym jest dyrektorem ds. badań i rozwoju. Od początku istnienia firmy zajmuje się kreowaniem nowych produktów i zarządza procesem ich powstawania. Prekursorka holistycznego podejścia do piękna, które tworzą: kosmetyki, dopasowana do indywidualnych potrzeb profesjonalna pielęgnacja w Kosmetycznych Instytutach Dr Irena Eris oraz zrównoważony wypoczynek w luksusowych Hotelach SPA na Wzgórzach Dylewskich, w Krynicy Zdroju i Polanicy Zdroju. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Kisiela, za stworzenie „wielkiego średniego przedsiębiorstwa” (tygodnik „Wprost”, 2000). W 2004 r. znalazła się na liście najbardziej wpływowych kobiet w dziejach Polski – kobiet, które odwróciły bieg wydarzeń, przełamały stereotypy, zainicjowały nowy sposób myślenia. W 2010 r. dr Irena Eris została wyróżniona tytułem Człowieka Roku „Briefu”, za stworzenie silnej i rozpoznawalnej na świecie marki, która przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku Polski. W 2011 r. znalazła się w gronie 100 najbardziej wpływowych Polaków tygodnika „Wprost”. Wyróżniona również przez kapitułę konkursu 100 Kobiet Biznesu, organizowanego przez „Puls Biznesu”, za wybitny wkład w rozwój polskiej przedsiębiorczości.

W 2012 r. marka Dr Irena Eris jako jedyny polski brand została przyjęta do prestiżowego Comité Colbert – stowarzyszenia najbardziej luksusowych marek, wśród których znajdują się m.in. Chanel, Dior czy Louis Vuitton. Irena Eris została uznana przez „Gazetę Finansową” za jedną z 50 najbardziej przedsiębiorczych kobiet w biznesie. Odznaczona medalem z okazji 20-lecia Polskiego Związku Golfa – za szczególny wkład w rozwój i promocję dyscypliny poprzez cykliczną organizację turnieju Dr Irena Eris Ladies' Golf Cup oraz propagowanie golfa kobiecego. Członkini Kapituły Nagrody Kisiela. W 2014 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz za osiągnięcia w działalności społecznej.

 

ELŻBIETA WYSOCZAŃSKA (ELISABETH VISOANSKA)

Twórczyni nagradzanych za innowacyjność, sprzedawanych na całym świecie francuskich produktów pielęgnacyjnych Visoanska. Stworzyła eponimiczną markę i postawiła na eksponowanie swoich korzeni, aby promować na całym świecie bogactwo polskiej tradycji kosmetycznej. Opracowała pionierskie – zarówno ekologiczne, jak i luksusowe – produkty kosmetyczne, zaawansowane technologicznie, ale wykonane wyłącznie ze składników naturalnych i przyjazne środowisku. Kosmetyki wyróżniają się na rynku przede wszystkim bezprecedensową koncentracją aktywnych składników i wysokozaawansowanym działaniem przeciwstarzeniowym. Do każdego produktu do pielęgnacji dołączony jest suplement diety, aby w nowatorski sposób i kompleksowo dbać o piękną skórę – zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Produkty Visoanska dostępne są w luksusowych perfumeriach, domach towarowych (jak Harrods i Printemps) oraz w wyselekcjonowanych SPA. W 2014 r. marka została przyjęta do ekskluzywnego Comité Vendôme.

Absolwentka, mentorka i jurorka paryskiej ESSEC Business School na kierunku MBA in Luxury Brand Management. Zdobyła kosmetycznego Oscara we Francji w 2007 r. Laureatka tegorocznej edycji Konkursu „Wybitny Polak we Francji” w kategorii Biznes.

„Visoanska dedykuję kobietom, dla których młodość jest czymś więcej niż tylko wyglądem, które nie chcą wybierać między produktami naturalnymi i innowacyjną biotechnologią – najbardziej wymagającym spośród mi współczesnych”. Elżbieta Wysoczańska
 
 

PROF. KRZYSZTOF MATYJASZEWSKI

Wybitny naukowiec, należy do ścisłej światowej czołówki chemików. Od kilku lat wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. 

Matyjaszewski od 1985 r. pracuje w Carnegie Mellon University w Pittsburghu (USA) jako J.C. Warner University Professor of Natural Sciences, a także na Politechnice Łódzkiej i w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. Członkami jego grupy badawczej w Carnegie Mellon było ponad stu postdoktorantów i ponad stu doktorantów. Opublikował ponad tysiąc prac naukowych i rozdziałów w książkach. Jego prace były cytowane ponad 100 tys. razy (Google Scholar, 2015).

Nagradzany za innowacje w dziedzinie chemii polimerów, przede wszystkim za opracowanie metody ATRP (polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu), pozwalającej na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek o ściśle określonej budowie. Odkrycie to jest szeroko wykorzystywane w praktyce, m.in. przy wytwarzaniu polimerów i kopolimerów, stosowanych jako składniki farb, środki uszczelniające, kleje czy składniki kosmetyków. Prowadzone są również badania dotyczące metod ukierunkowanego podawania leków za pomocą molekularnych nośników, regeneracji kości i innych zastosowań biomedycznych oraz w dziedzinach związanych z ochroną środowiska i energią. 

Matyjaszewski ośmiokrotnie otrzymał tytuł doktora honoris causa, jest laureatem m.in. Nagrody Dreyfusa (2015), Nagrody Wolfa (2011), Prezydenckiej Nagrody Zielonej Chemii (2009), Nagrody FNP (2004) oraz Medalu Marii Curie-Skłodowskiej (2012). Laureat tegorocznej nowojorskiej edycji Konkursu „Wybitny Polak” w kategorii Nauka.