WYBITNY POLAK

Austria

Organizatorem Konkursu "Wybitny Polak w Austrii"  jest pismo Polonii austriackiej "Polonika".

 

Laureaci II edycji konkursu „Wybitny Polak w Austrii" (2016)

Kategoria BIZNES

Laureat: Tadeusz Poręba

Urodził się w Nowym Sączu. Studiował informatykę i elektronikę na Politechnice Wrocławskiej. W 1989 roku przyjechał do Wiednia. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako technik komputerowy w kilku austriackich firmach. W 1995 roku założył własną jednoosobową firmę, by w 2004 roku przekształcić ją w VorNet Informatik GmbH. Firma jest liderem w dziedzinie hostingu, cloud computingu, budowie i instalowaniu serwerów. Zapewnia wysokiej dostępności i wydajności infrastrukturę, zarówno w serwerowniach klienta, jak również w wyspecjalizowanych centrach obliczeniowych, takich jak Interxion Wien czy Parking Zürich AG. Firma VorNet wykonuje usługi dla renomowanych światowych przedsiębiorstw, ciesząc się dużym uznaniem wśród firm i organizacji, takich jak: Intersport, MVC Motors, Flughafen Zürich, ACL czy Caritas. Ma swoich klientów w Austrii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. 
Pan Tadeusz Poręba angażuje się także w działalność społeczną i charytatywną.

 

Kategoria NAUKA 

Laureat: Grażyna Dyląg

Urodzona w Bytomiu aktorka, reżyser i pedagog. Absolwentka PWST w Krakowie, występowała w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz Teatrze Narodowym w Warszawie. Od 1981 roku mieszka w Niemczech i Austrii. Wykłada na uczelniach teatralnych w Niemczech i Austrii, m.in.: Fritz-Kirchoff-Schauspielschule w Berlinie Zachodnim, Mozarteum w Salzburgu, Ernst Busch-Schauspielschule w Berlinie. Od 1995 roku jest profesorem zwyczajnym na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej, pełniąc od roku 2012 funkcję prodziekana ds. aktorskich i komisji programowo-studyjnej na Wydziale Aktorstwa i Reżyserii.

Grażyna Dyląg od lat kształci przyszłych aktorów na międzynarodowych kursach i festiwalach, m.in. F.I.N.D Plus Schaubühne Berlin. W 2015 roku założyła warsztaty „Die Werkstatt.Wien” dla aktorów pragnących wzbogacać swoje umiejętności i wiedzę. Wielokrotnie grała w filmach i serialach amerykańskich, niemieckich i austriackich. W latach 2013-2015 występowała w Josefstadttheater w Wiedniu. W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

 

Kategoria KULTURA

Laureat: Marta Gardolińska

Urodziła się w Warszawie. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej na Wydziale Dyrygentury. W wieku 18 lat po raz pierwszy stanęła przy pulpicie dyrygenckim. Występowała m.in. w Wiener Konzerthaus, w Wiener Musikverein, w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.  Od 2016 roku pełni rolę kierownika artystycznego Vienna Melange Orchestra. W sezonie 2017/18 zadebiutuje m.in. w Armenii, Grecji oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Polsce. Regularnie występuje jako śpiewaczka w Chórze Arnolda Schönberga i zespole wokalnym katedry św. Stefana w Wiedniu. W listopadzie 2015 roku była jedyną kobietą wśród półfinalistów Antal Doráti International Conducting Competition w Budapeszcie na Węgrzech. Na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku otrzymała nagrodę specjalną Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Feliksa Mendelssohna w Salonikach w listopadzie 2016 roku zdobyła 3. nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry. 

 

Kategoria OSOBOWOŚĆ

Laureat: Ania Buchacz

Urodziła się w Krakowie. Jako małe dziecko przyjechała do Wiednia. Kiedy miała 11 lat, zdiagnozowano u niej chorobę nowotworową. Wiele lat spędziła w wiedeńskim szpitalu św. Anny. Walka z nawracającą chorobą zdominowała wówczas jej życie. Do szkoły średniej uczęszczała w Wiedniu, maturę zdała zaś w Stanach Zjednoczonych, po czym wróciła do Krakowa, aby studiować marketing i zarządzanie na prywatnym uniwersytecie w Krakowie oraz europeistykę na UJ. W 2004 roku w Krakowie założyła fundację pod nazwą: "Fundacja Pani Ani. Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie". Fundacja ta działa w Polsce i Austrii. Obok pomocy psychoterapeutycznej, drugim ważnym kierunkiem działań Fundacji jest pomoc pacjentom z Polski, którzy nie mogą być leczeni w kraju i muszą szukać pomocy medycznej w Wiedniu. Fundacja współpracuje z grupą „Survivors“,  z którą wspólnie otrzymały w 2013 r. nagrodę austriackiego Ministerstwa Zdrowia.

 

Kategoria MŁODY POLAK

Laureat: Paweł Kozłowski

Urodził się w 1992 roku w Gnieźnie. Z wykształcenia jest optykiem, ale jego pasją był zawsze sport: najpierw piłka nożna, a potem sporty walki. Od 2010 roku trenuje  BJJ (brazylijskie jiu jitsu). Już w 2011 roku przyszły pierwsze sukcesy: mistrzostwo Austrii, potem tytuł World Pro Jiu-Jitsu Trial, w kolejnych latach wicemistrzostwo i mistrzostwo Europy, a także kilkadziesiąt wygranych walk na różnych turniejach. W 2016 roku Paweł Kozłowski został mistrzem Polski i Austrii w BJJ. Na Mistrzostwach Świata w Jiu-Jitsu we Włoszech zdobył tytuł wicemistrza świata w formule Sanda oraz brązowy medal w formule MMA. Wygrał też kwalifikacje na Mistrzostwa Świata w Brazylijskim Jiu Jitsu, które odbędą się w Abu Dhabi. 
Portal BJJ Fantics wymienia go wśród trzech najlepszych zawodników BJJ z Polski za rok 2016.  W lipcu 2016 roku otworzył klub Alpha Jiu Jitsu Academy. W 2014 roku włączył się w wiedeńską edycję akcji charytatywnej „Mistrza nie zatrzymasz – Sportowcy Dzieciom”. 

 

Fot. Mariusz Michalski

 

Laureaci I edycji konkursu „Wybitny Polak w Austrii" (2015)

 

Kategoria NAUKA

Laureat: prof. dr hab. Edward Zienkowski 

Urodził się w Lublinie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku i uczelni muzycznych w Hanowerze i Brukseli. Laureatem ważnych międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Konkursu im. Paganiniego w Genui, Konkursu im. Mendelssohna-Bartholdyego w Berlinie Zachodnim oraz Konkursu Budapeszteńskiego.

Prof. Edward Zienkowski był pierwszym polskim muzykiem orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyr. Herberta von Karajana. Był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej WDR w Kolonii i koncertmistrzem Bayreuther Festspielorchester na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth.

W 1990 roku został profesorem kolońskiej Wyższej Szkoły Muzycznej, a od 1990 prowadzi klasę koncertową skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od pewnego czasu mówi się, ze stworzył w Wiedniu "polską szkołę skrzypcową". Edward Zienkowski prowadzi liczne kursy mistrzowskie na całym świecie. Jest także członkiem jury konkursów muzycznych. Odznaczony Austriackim Krzyżem Honorowym oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.

 

Kategoria KULTURA

Laureat: prof. Anna Badora

Urodziła się w Częstochowie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako pierwsza kobieta studiowała na Wydziale Reżyserii Max-Reinhardt-Seminar w Wiedniu. Studia te ukończyła z wyróżnieniem. Jako samodzielny reżyser pracowała w Niemczech (w Kolonii, Essen, Ulm, Monachium i Darmstadcie), w Szwajcarii (w Bazylei) oraz w Austrii (w Wiedniu). Była wieloletnim dyrektorem dwóch renomowanych teatrów niemieckich: Staatstheater w Moguncji i Schauspielhaus w Düsseldorfie. Następnie przez prawie 10 lat była dyrektorem Schauspielhaus w Grazu. Od sezonu 2015/2016 jest dyrektorem artystycznym Volkstheater w Wiedniu.

Jej działalność została wielokrotnie doceniona w Austrii. W 2011 roku w konkursie organizowanym przez Die Presse przyznano jej tytuł Austriaczki roku w kategorii Menedżer Kultury. W następnym roku za spektakl w jej reżyserii (Geister in Princeton Daniela Kehlmanna) otrzymała nagrodę Nestroya za najlepszą inscenizację roku austriackich krajów związkowych. W 2012 roku została laureatką nagrody im. Josefa-Krainera oraz wybrana została człowiekiem roku miasta Graz w kategorii Kultura. W 2014 roku odznaczona została Wielką Odznaką Honorową kraju związkowego Styrii.

 

Kategoria BIZNES

Laureat: Krystyna Suchodolski

Właścicielka i dyrektorka zarządzająca rodzinną firmą „Trachten & Leder Suchodolski". Urodziła się w Warszawie, a do Austrii przyjechała w latach 70. Założona 1975 roku przez jej męża Franciszka firma była w tym czasie małą manufakturą w Poysdorf na granicy czeskiej. Dzięki kreatywności i ambicji pani Krystyny firma Trachten Suchodolski rozwijała się nad wyraz prężnie. W 1998 roku Krystyna i Franciszek otworzyli na 300 metrach kwadratowych sklep w Gänserndorf, a przed kilku laty również sklep internetowy. Obecnie stała oferta firmy to ponad 15 tysięcy produktów: od sukienek i żakietów po efektowne akcesoria.

Firma ta działająca od 40 lat jest ewenementem: oto Polacy zajmują się projektowaniem i sprzedażą narodowych strojów austriackich.
Źródło sukcesu firmy to z jednej strony dbałość o detale oparta na wnikliwym studiowaniu zachowanych ilustracji, a więc wierność tradycji; z drugiej strony śmiałość w projektowaniu nowych wzorów, które na tej tradycji bazują. Dzięki temu firma zdobyła uznanie oraz klientów na całym świecie. Firma Suchodolski ubiera VIP-ów i zespoły folklorystyczne, ludzi estrady i polityków.
Odznaczona została honorowym medalem Wirtschaftskammer Niederösterreich.
 

Kategoria OSOBOWOŚĆ

Laureat: Dorothea Brożek

Urodziła się w Białymstoku. Ukończyła na Uniwersytecie Wiedeńskim trzy kierunki: slawistykę, nauki polityczne i dziennikarstwo.

Już podczas studiów stworzyła pierwszy projekt socjalny: doprowadziła do stworzenia referatu do spraw osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Wiedeńskim i została pierwszym rzecznikiem. Pracę po studiach zaczęła od prowadzenia szkoleń dotyczących niepełnosprawności oraz działalności publicystycznej. Wykładała na uczelniach w Klagenfurcie i Insbrucku. W 1994 roku założyła BIZEPS - Centrum Pomocy i Konsultacji dla niepełnosprawnych i ich bliskich. Była w tym czasie także współtwórczynią działającej do dziś rozgłośni Freak-Radio, w której pracują ludzie niepełno- i pełnosprawni. W roku 2002 z jej inicjatywy powstała WAG, Wiener Assistenz Genossenschaft czyli Wiedeńska Spółdzielna Pomocy Niepełnosprawnym, wspierająca ich samodzielność i samostanowienie poza domami opieki społecznej. Była pierwszą prezeską zarządu, a później przewodniczącą Rady Nadzorczej. W pierwszym roku istnienia WAG udało się zorganizować dla potrzebujących 7000 godzin opieki, a siedem lat później było tych godzin aż 180 tysięcy w ciągu roku!

Działalność doradczą i uświadamiającą Dorothea Brożek kontynuuje do dziś, prowadząc w Austrii i poza jej granicami warsztaty, prezentacje i kursy edukacyjne dla m.in. menedżerów i dziennikarzy  na temat niepełnosprawności i równości szans. W roku 2011 założyła przedsiębiorstwo Brożek Power Consulting, którego zadaniem jest niwelowanie barier i wspieranie integracji niepełnosprawnych. 

Dorothea Brożek zasiada w jury trzech konkursów: DiverCity, Wiener Mut oraz Innovation Leben. Jest honorowym członkiem zarządu organizacji „Licht für die Welt".

 

Kategoria MŁODY POLAK

Laureat: Michał Knot

Saksofonista. Urodził się w 1987 roku w Jaworznie. Posiada dyplom ukończenia studiów trzech uczelni muzycznych: Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Obie kolejne uczelnie - Conservatorio Cecilia di Roma oraz Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien - ukończył z tytułem magister summa cum laude.

W ciągu kilkuletniej zaledwie działalności artystycznej wystąpił kilkadziesiąt razy na estradach całego świata, między innymi tak renomowanych instytucji muzycznych jak Konzerthaus Berlin, Musikverein Wien, Konzerthaus Wien, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, National Concert Hall Taipei, Gasteig München, Liederhalle Stuttgart, Sala Accademica Santa Cecilia, Pjazza Teatru Rjal Malta, Stadthalle Kassel, Teatro Comunale Bolzano. Występował w ramach festiwali tej rangi, co Wiener Festwochen, Young Euro Classic, Idyllwild Academy Los Angeles, IGNM World New Music Days, Bolzano Festival, Vienna Saxfest, Roma Saxfest, Belgrade SAXperience, The Malta Arts Festival, Wien Modern, Allegro Vivo Kammermusik Festival, Percorsi Jazz Roma, Kultursommer Nordhessen, Mommenta Münsterland, Festival Suona Francese i Summerwinds Münster.

Michał Knot nagrał już cztery płyty. Najnowsza „New Colors of the Past" nagrana w duecie z akordeonistą Bogdanem Laketićem, z którym przed trzema laty stworzył Duo Aliada, ukazała się w ubiegłym roku.

Jest stypendystą rządu włoskiego i polskiego oraz Fundacji Gemini w Los Angeles. W Austrii Michał Knot zdobył tytuł Artysty Roku, Grand Prix podczas 12. edycji konkursu Fidelio w Wiedniu, a w ubiegłym roku promującą najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia Nagrodę Rządu Austriackiego New Austrian Sound of Music.

Fot. Mariusz Magnuszewski