MAGAZYN TERAZ POLSKA

WYBRANE ARTYKUŁY

czwartek, 17 grudnia 2015

Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni należy do najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce 2015 r. Nowoczesne, narracyjne muzeum podjęło temat, który nie tylko wpływał na polską historię, ale i dziś rozpala wielkie emocje.

czwartek, 17 grudnia 2015

Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich stanowią dużą i bardzo zróżnicowaną grupę społeczną, która w ostatniej dekadzie wywierała znaczący wpływ na gospodarkę i kulturę kraju. Po 1 maja 2004 r., kiedy to brytyjski rynek pracy został otwarty dla Polaków, okazało się, że jako nowi, pełnoprawni członkowie społeczeństwa jesteśmy cenionymi pracownikami, łatwo się asymilujemy, znakomicie integrujemy się z lokalną społecznością i wyznajemy podobne wartości. Polacy mieszkający na Wyspach szybko się uczą, awansują, są ambitni, pracowici i chcą się rozwijać. 

czwartek, 17 grudnia 2015

Legenda o przybyciu Żydów do Polski została opisana w opowiadaniu „Polin” autorstwa Samuela Agnona, pochodzącego z Buczacza prozaika izraelskiego. Według przekazu wypędzeni z Izraela Żydzi osiadają w Polsce, którą nazywają Polin, co oznacza ‘tu odpocznij’. Choć opowieść sięga dawnych czasów, sama publikacja pochodzi z 1919 r., czyli okresu, w którym emigracja Żydów z terenów nowo powstałego państwa polskiego odbywała się intensywnie. Co takiego działo się w legendarnie bezpiecznym kraju Polin, że Żydzi decydowali się stąd wyjeżdżać?

czwartek, 17 grudnia 2015

Ponad 1,6 mln gości w Pawilonie Polski, 16 mln odbiorców kampanii online, 17 ton jabłek rozdanych gościom, 6 miesięcy prezentacji regionalnych i tematycznych, konferencje gospodarcze, pokazy kulinarne oraz koncerty chopinowskie – to tylko niektóre elementy udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2015 w Mediolanie, który zakończył się ogromnym sukcesem.

czwartek, 17 grudnia 2015

O tym, jaka naprawdę jest Norwegia i jak żyje się tam Polakom, z Niną Witoszek i Sebastianem Garsteckim rozmawia Anna Tatarewicz.

czwartek, 17 grudnia 2015

Srebrna Rzeka, czyli Rio de la Plata, przepływa w poprzek latynoskiego kontynentu, przez terytorium Republiki Argentyńskiej. W 1812 r. pojawili się tutaj pierwsi Polacy, byli żołnierze kampanii napoleońskich. W myśl starego polskiego zawołania „Za naszą wolność i waszą!” zapisali się do wojska prowincji La Plata, która wyzwalała wówczas kraj spod kolonialnej władzy hiszpańskiej.

środa, 02 września 2015

Pałac Kultury i Nauki jest zdecydowanie najpopularniejszym architektonicznym seniorem w Polsce. Choć upływający czas lekko nadszarpnął już jego facjatę, to wciąż cieszy się zainteresowaniem mediów, turystów i polityków, niezmiennie budząc emocje. W lipcu tego roku skończył 60 lat.

środa, 02 września 2015

Miękki fotel, włączony telewizor, druty i kłębek wełny. Zbliżający się brak samodzielności, pogarszający się stan zdrowia, samotność i apatia. Brak sensu życia. Czy tak musi wyglądać starość? Polscy seniorzy udowadniają, że upływający czas można okiełznać, a jesień życia zamienić w wiosnę. 

środa, 02 września 2015

O szansach, jakie CyberOko daje pacjentom z ciężkimi urazami mózgu, z prof. Andrzejem Czyżewskim rozmawia Anna Tatarewicz.

środa, 02 września 2015

O stanie państwa i zaniedbanych grupach społecznych, widmie wojny, Kościele i księżach z ojcem Maciejem Ziębą rozmawia Kamil Broszko.

[1] 2 3 4 5 z 5 następna